روزنامه هفت صبح – علی هادی زاده: اگر لایحه عوارض خروج از کشور تصویب شود رسما تبدیل به کشوری می شویم که بیشترین میزان عوارض مسافرتی به نسبت میانگین حقوق را دریافت می کند
قطر

قطر نیز از کشورهایی است که تازه به فکر مالیات گرفتن از مسافران افتاده است. دلیل این کشور برای این کار هم جبران هزینه های کاهش قیمت نفت و بعضی مشکلات اقتصادی است. طبق این قانون تمام مسافران، حتی آنهایی که در حال عبور از قطر هستند، باید ۹ دلار به خاطر استفاده از امکانات فرودگاهی پرداخت کنند.
ترکیه

با همه این داستان ها اگر نگاهی به فرآیند اخذ مالیات در کشورهای مطرح دنیا بیندازیم، متوجه می شویم اولا هدف آنها با هدف دولتمردان ما بسیار متفاوت بوده و جدا از این حتی با هدف های خاص شان در بسیاری از کشورهای اروپایی که فرهنگ پرداخت مالیات جا افتاده است، مردم واکنش منفی به آن نشان داده اند.

به جرات می توان گفت، انگلیس بیشترین میزان مالیات سفر را دریافت می کند و البته از اولین کشورهایی است که این قانون را تصویب کرد. این قانون که اولین بار در سال ۱۹۹۴ برای برطرف کردن عوارض زیست محیطی هواپیماها تصویب شد، اکنون حدود ۸۲۴ درصد رشد داشته است. این مالیات ابتدا تنها شش دلار برای سفرهای کوتاه و ۱۳ دلار برای سفرهای بلند بود. بعد از آن مالیات به ۱۷ دلار برای سفر با پرواز اکونومی و ۳۳ دلار برای پروازهای کلاس بیزینسی و فرست کلاس رسید.

همچنین کسانی که بیشتر از دو هزار مایل سفر می کردند، باید ۹۵ دلار برای پروازهای اکونومی و ۱۹۰ دلار برای دیگر انواع پرواز پرداخت می کردند. البته در آوریل امسال قانونی در انگلیس تصویب شد که میزان عوارض را برای پروازهای بلند و بیش از دو هزار مایل به ۲۴۰ دلار می رساند. طبق پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۰ حدود دو درصد اقتصاد انگلیس از طریق این مالیات ها تامین خواهدشد.

یونان هم از سال ۲۰۱۷ مالیات خود را بیشتر کرده است. البته از فرودگاه هایی که تحت مدیریت کشور آلمان هستند و زیرساخت شان به وسیله آلمانی ها ساخته شده است. مالیات این فرودگاه ها از حدود ۱۴ دلار به ۱۵ دلار رسیده است. دولت یونان گفته است این مالیات برای نوسازی ناوگان هوایی با مبلغ ۳۶۸ میلیون دلار استفاده شده و تا اتمام این پروژه تا سال ۲۰۲۰، میزان مالیات ممکن است به ۲۰ دلار هم برسد.

پول بده تا بگذارم بروی! 

هلند

هلند یکی از کشورهایی است که به خاطر وضع مالیات سفر ضرر بسیاری کرد. این کشور در سال ۲۰۰۹ مالیاتی حدود ۱۲ تا ۵۰ دلار با توجه به نوع پرواز و فاصله تنظیم کرد. نتیجه این مالیات ها سود ۳۸۰ میلیون یورویی این کشور بود. ولی از طرفی میزان مسافران این کشور حدود هشت درصد افت کرد که در نتیجه آن، هلند ضرری ۱٫۳ میلیارد دلاری را متحمل شد.
برای این که بدانید میزان عوارض در کشورها چقدر بوده و این کشورها با چه مشکلاتی برای اجرای آن رو به رو شده اند، فهرستی را از مطرح ترین کشورهایی که مالیات مسافرتی می گیرند، تهیه کرده ایم و داستان هر کدام را برای شما تعریف کرده ایم.

 پول بده تا بگذارم بروی!

روزنامه هفت صبح – علی هادی زاده: اگر لایحه عوارض خروج از کشور تصویب شود رسما تبدیل به کشوری می شویم که بیشترین میزان عوارض مسافرتی به نسبت میانگین حقوق را دریافت می کند. طبق بررسی های ما در بیشتر کشورهای دنیا نه تنها مالیات ها بسیار کم وضع شده اند و با توجه به حقوق های چندهزار دلاری در حدود ۱۰ تا ۵۰ دلار قرار دارند، بلکه معافیت های زیادی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است. به علاوه تقریبا در ۸۰ درصد کشورها این عوارض فقط در مسافرت های هوایی اخذ می شوند.

روسیه

روسیه هم در زمینه مالیات یکی از رکورددارهاست. روسیه گران ترین میزان مالیات را برای سفرهای بلند دریافت می کند. طبق اعلام رسمی، در این کشور مسافران برای پروازهای بلند ۲۷۲ دلار پرداخت کرده و برای پروازهای کوتاه تنها ۵۲ دلار پرداخت می کنند. البته طبق آخرین خبرها روسیه قصد دارد میزان مالیات برای مسافرت های داخل کشورش را به خاطر اوضاع بد اقتصادی کمتر کند.

انگلیس

 برای بزرگنمایی تصویر روی آن کلیک کنید. 

پول بده تا بگذارم بروی!

آلمان